Szkoła Podstawowa nr 31 im. Orła Białego

Logo szkoły

Częstochowa, ul. PCK 18Godło

Tel. 0-34 325-34-26

Upowszechnianie działań w ramach projektu POWER KA1

 

Szkoła Podstawowa nr 31 im Orła Białego w Częstochowie realizuje projekt:

,, Wiedza bez granic- europejski rozwój szkoły"

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projektu ,,Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej".

W ramach projektu "Wiedza bez granic - europejski rozwój szkoły" POWER KA1 - Mobilność kadry edukacji szkolnej 23 nauczycieli SP nr 31 w Częstochowie w lipcu i sierpniu 2019 r uczestniczyło w kursie językowym w Edynburgu.

 

 

Wybór miejsca wymiany był bardzo ważny. Grupa projektowa z naszej szkoły wybrała Wielką Brytanię ze względu na język angielski, który należy doskonalić na zajęciach i konwersacjach odizolowanych od języka ojczystego. Wybrano stolicę Szkocji – Edynburg, położony na północ od Londynu. Miasto urzekło wszystkich swoim klimatem, przepiękną i czarującą architekturą oraz niezwykłą atmosferą. Mieliśmy przyjemność być częścią tego klimatu podczas pobytu w Wielkiej Brytanii.

 

 

 

Uczelnią, w której odbywaliśmy kurs była Inlingua Edinburgh w Wielkiej Brytanii.

 

Centrum językowe Inlingua znajduje się w sercu pięknej i zabytkowej stolicy Szkocji. Oferuje indywidualne podejście do nauki języków z niewielkimi grupami liczącymi nie więcej niż 10 uczniów na lekcjach grupowych. Zapewnia kursy dostosowane do każdego poziomu językowego od początkującego do zaawansowanego, z szeroką gamą dostępnych opcji, w tym ogólny angielski, profesjonalny angielski biznesowy, przygotowanie do egzaminu i szkolenie z języków obcych.

Inlingua jest szkołą akredytowaną przez British Council i członka English UK, co oznacza, że zespół nauczycieli i kursy mają najwyższe standardy.

Są znani na całym świecie z wysokiej jakości kursów języka angielskiego odbywających się w ciepłej i profesjonalnej atmosferze.

Zajęcia oparte były na wykorzystaniu metod CLIL,TIC.

 

CLIL

Kurs był skierowany do nauczycieli specjalizujących się w zintegrowanym nauczaniu treści i języków (CLIL), którzy chcieli poprawić i odświeżyć swoje umiejętności w zakresie dostarczania treści przedmiotowych w języku angielskim. Program zawierał wprowadzenie do kultury szkockiej, a także komponent General English, który koncentrował się na umiejętnościach mówienia i pisania, a także na płynności w sesjach Spoken Performace.

Kurs TIC (Technologie Informatyczne w Klasie) odbywali nauczyciele językaangielskiego, ale i ci, którzy doskonali znali język angielski. Dzięki niemu poznali europejskie zastosowania TIC w klasie, wzbogacili swój warsztat pracy poprzez poznanie nowoczesnych technik i metod nauczania języków obcych opartych na technologii komputerowo-informatycznej (m.in. flipped classroom, mobile learning, blended learning, online learning).Utrwalali umiejętność tworzenia materiałów dydaktycznych z wykorzystaniem narzędzi technologicznych (prezentacje multimedialne, wykresy, quizy online, testy, ćwiczenia sprawdzające). Zdobyli umiejętność wykorzystania zasobów internetowych do adaptacji jako materiały edukacyjne dla uczniów takich jak: aplikacje do użytku w klasie, tworzenie krótkich filmów, blogów i videoblogów.

Szkolenie CLIL oparte było na maksymalizacji i optymalizacji użycia języka angielskiegow klasie, aktywując słownictwo i zachęcając do czytania i pisania. Prowadzący koncentrowali się na fonologii i wymowie angielskiej, a także na wykorzystaniu technologii w klasie.

Kurs CLIL praktyczny i interaktywny, oparty był na zadaniach, pracy indywidualnej, pracy w parach i grupach. Opierał się na elastycznym podejściu do nauczania, promowaniu elastyczności i ustalaniu priorytetów potrzeb indywidualnych uczniów. Kurs obejmował kompetencje językowe, a także świadomość przedmiotową, z praktycznymi opiniami trenerów. Uczestnicy podlegali ciągłej ocenie i mogli przekazać swoją opinię na temat jakości szkolenia. Po ukończeniu kursu otrzymali certyfikat uczestnictwa.

Uczestnicy uczyli się angielskiego ogólnego rano od 09:30 do 12:45 przed przejściem do części kursu z częścią konwersacyjną od 13:45 do 15.15.Każdego popołudnia do 18.00 wprowadzano międzynarodową grupę kursantów w historię Edynburga i sztukę szkocką.

Działania te obejmowały zwiedzanie New Town Walking Tour, Old Town Walking Tour, Gallery of Modern Art, Water of Leith, Jupiter Artland, National Muzeum of Scotland, Palace of Holyroodhouse, Rosslyn Chapel and National Portrait Gallery.

Erasmus+, projekt POWER zapewnia świetne wspomnienia, przeżycia, zwiększenie tolerancji dla innych ras i kultur, poznanie wspaniałych ludzi i nowych wrażeń.

Warto jednak pamiętać, że czas pobytu za granicą to nie sama zabawa tylko czasem naprawdę ciężka praca.

Upowszechnianie i wykorzystywanie zdobytej na kursie wiedzy jest integralną częściąprojektu POWER KA1 ,,Wiedza bez granic- europejski rozwój szkoły". Wszyscy uczestnicy przez cały okres jego realizacji dzielą się i upowszechniają zdobytą wiedzę i umiejętności. Ten proces obejmuje bardzo szeroki zakres informacji na temat sukcesów i wyników projektu. Upowszechnianie odbywa się według wcześniej zaplanowanego harmonogramu. Do tej pory odbyło się w tym kierunku mnóstwo działań.

Uczestnicy kursu przygotowali prezentacje multimedialne z pobytu w Edynburgu. Można je obejrzeć na stronie internetowej szkoły oraz na platformie e-twinning . Ponadto nauczyciele uczestniczący w szkoleniu dzielą się wiedzą i zdobytymi umiejętnościami podczas spotkań zespołów samokształceniowych, w wyniku których opracowane zostały działania i bloki tematyczne z zastosowaniem metody CLIL. Przeprowadzono dla Grona Pedagogicznego warsztaty na temat metody CLIL w nauczaniu różnych przedmiotów.

Dni Erasmusa to oczywiście doskonała okazja do podzielenia się zdobytą wiedzą. Korzystając z tej możliwości odbyła się konferencja metodyczna w RODN " WOM" na temat realizacji projektu POWER KA1- Mobilność Kadry Szkolnej. Cyklicznie odbywają się zajęcia dla uczniów pokazujące Szkocję, filmy o Wielkiej Brytanii i prezentacje multimedialne przygotowane przez uczestników mobilności.

 

Prezentacja projektu z wykorzystaniem technologii komputerowych odbyła się podczas Dni Otwartych Szkoły. Cyklicznie zamieszczane są informacje o działaniach uczestników POWER KA1 na stronie internetowej szkoły oraz w gablotach na korytarzach szkolnych. Realizowane są na lekcjach innowacje pedagogiczne z wykorzystaniem metody CLIL i platformy e-twinning. Uczniowie mogą szlifować język angielski przez utrwalanie słownictwa wiszącego w klasopracowniach, w bibliotece szkolnej .

Odbyły się do tej pory cztery lekcje otwarte oraz lekcje w języku angielskim z udziałem wybranych klas naszej szkoły w Bibliotece Pedagogicznej RODN "WOM". Tworzona jest baza materiałów dydaktycznych ze scenariuszy lekcji odbywających się w ciągu całego roku.

Do końca roku szkolnego zostało zaplanowanych jeszcze szereg działań.

Oczekujemy na wizytę partnerskich szkół w ramach projektu Erasmus Plus ,,Dziedzictwo kulturowe" z udziałem nauczycieli biorących udział w projekcie POWER KA1. Wiążemy z nią ogromne nadzieje, bo będzie to niewątpliwie ogromna promocja naszego miasta.

 

oprac. Małgorzata Marchewka

*Zamieszczone zdjęcia pochodzą z prywatnego archiwum

 
<