Opieka stomatologiczna dla uczniów naszej szkoły.

Informacja w sprawie opieki zdrowotnej nad uczniami
w Szkole Podstawowej Nr 31 im. Orła Białego w Częstochowie.

12 września 2019 r. weszła w życie ustawa z 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami. Opieka zdrowotna nad uczniami jest realizowana w szkole i obejmuje

1. profilaktyczną opiekę zdrowotną,
  2. promocję zdrowia,
  3. oraz opiekę stomatologiczną.

Profilaktyczna opieka zdrowotna jest sprawowana nad uczniami – do ukończenia szkoły ponadpodstawowej.

Osoby sprawujące opiekę zdrowotną

Profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami w szkole sprawuje pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania.

Opiekę stomatologiczną nad uczniami sprawuje lekarz dentysta.

Gmina Miasto Częstochowa zawarła porozumienie, którego przedmiotem jest zapewnienie bezpłatnej opieki stomatologicznej dla uczniów częstochowskich szkół.

Świadczenia stomatologiczne (poza protetyką i ortodoncją) dla uczniów naszej szkoły udzielane będą w Specjalistycznym Centrum Stomatologii Al. Armii Krajowej 68A w Częstochowie.

Opieka stomatologiczna wymaga pisemnej zgody rodziców.

Zgodę wyraża się przed udzieleniem świadczenia stomatologicznego.

Rodzice mają prawo do wyrażenia sprzeciwu wobec objęcia dziecka opieką zdrowotną profilaktyczną dentysty, jak i pielęgniarki – warunkiem jest złożenie pisemnego sprzeciwu.

Co istotne, brak pisemnego sprzeciwu złożonego podmiotowi sprawującemu opiekę medyczną w danym zakresie, w tym przypadku uznawany jest  za zgodę na świadczenia.

Sprawowanie opieki nad uczniami przewlekle chorymi lub niepełnosprawnymi w szkole.

Sprawowanie opieki nad uczniami przewlekle chorymi lub niepełnosprawnymi, wymaga pisemnej zgody rodziców albo pełnoletnich uczniów.

Zgodę wyraża się przed objęciem ucznia opieką.

W celu zapewnienia właściwej opieki nad uczniami przewlekle chorymi lub niepełnosprawnymi w szkole pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania współpracuje z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, rodzicami, pełnoletnimi uczniami oraz dyrektorem i pracownikami szkoły.

Współpraca, obejmuje wspólne określenie sposobu opieki nad uczniem dostosowanego do stanu zdrowia ucznia w sytuacji konieczności podawania leków oraz wykonywania innych czynności podczas pobytu ucznia w szkole.

Podawanie leków lub wykonywanie innych czynności podczas pobytu ucznia w szkole przez pracowników szkoły może odbywać się wyłącznie za ich pisemną zgodą.

Świadczenia stomatologiczne w Specjalistycznym Centrum Stomatologii

Al. Armii Krajowej 68 A w Częstochowie udzielane będą:

• poniedziałki – w godz. 13.30 – 16.00
  • wtorki – w  godz.9.00 – 11.00
  • środy – w godz.17.30 – 19.00
  • czwartki w godz. 14.00 – 18.00

po wcześniejszym zgłoszeniu z uwzględnieniem uprzywilejowania uczniów.

W sytuacjach nagłych (np. ból zęba, uraz) przyjęcia ucznia odbywają się w dniu zgłoszenia.

Telefon – 34/325 67 34

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

zgoda: