Sprawozdanie z wyjazdu w ramach projektu "Wiedza bez granic - europejski rozwój szkoły" POWER KA1 - Mobilność kadry edukacji szkolnej

Szkoła Podstawowa nr 31 im. Orła Białego w Częstochowie realizujeprojekt: „Wiedza bez granic – europejski rozwój szkoły” ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projektu„Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej”.

Od 19 do 30 sierpnia 2019 roku druga grupa kadry nauczycielskiej z naszej szkoły przebywała w Wielkiej Brytaniiw ramach projektu "Wiedza bez granic - europejski rozwój szkoły" POWER KA1 - Mobilność kadry edukacji szkolnej.

Grupa projektowa z naszej szkoły wybrała, jako miejsce pobytu jedno z najbardziej niezwykłych miast Europy - Edynburg – stolicę Szkocji, miasto o niepowtarzalnym klimacie, przepięknej architekturze, malowniczo położone, bogate w mnóstwo wartych zobaczenia obiektów.

Miasto słynie z licznych dorocznych imprez i festiwali, z których najsłynniejszymi są Edinburgh International Festival, Fringe (festiwale teatralne) oraz MilitaryTattoo (występy orkiestr wojskowych). Festiwale te odbywają się w sierpniu, wobec czego mieliśmy okazję poznać to miasto w wyjątkowym dla niego okresie.

Szkoła zagraniczna wybrana przez grupę projektową to InlinguaEdinburgh Language School. Centrum językowe Inlingua oferujeindywidualne podejście do nauki języków, zajęcia prowadzone są w niewielkich grupach(nie więcej niż 10uczniów na lekcjach). Szkoła zapewnia kursy dostosowane do każdego poziomu językowego - od początkującego do zaawansowanego, dostępna jest szeroka gama opcji, w tym ogólny angielski, profesjonalny angielski biznesowy, przygotowanie do egzaminu i szkolenie z języków obcych. Inlingua jest szkołąakredytowanąprzez British Council i członka English UK, oznacza to, że zespół nauczycieli i kursy mająnajwyższe standardy.

Nauczyciele uczestniczyli w następujących szkoleniach: CLIL (szkolenie z metody zintegrowanego nauczania języka i przedmiotu), Enhanced English Skills(kurs poprawiający znajomość języka angielskiego), TIC (Technologie Informatyczne w Klasie).

Uczestnicy podlegaliciągłejocenie oraz oczekiwano od nich przekazania opinii na temat jakości szkolenia. Po ukończeniu kursu otrzymali certyfikat uczestnictwa.

Kadra szkolna uczestniczyła w kursach rano od 09:30 do 12:45, po czym następowała część kursu o charakterze konwersacyjnym (Spoken Performance) - od 13:45 do 15:15 każdego popołudnia. Od 15:30 nauczyciele zwiedzali miasto oraz podmiejskie obiekty warte zobaczenia w celu poznania Szkockiej Kultury, sztuki i historii.Część ta objęła Walking Tour of the Old and New Town,Gallery of Modern Art, National Gallery of Art, Georgian House, RoyalBotanicGardens, Jupiter Artland, National Muzeum of Scotland, Palace of Holyroodhouse, RosslynChapel and NationalPortraitGallery.

Wyjazd możemy podsumować, jako doświadczenie niebywale pozytywne. Był to czas bardzo intensywny, wymagający wiele pracy, stymulujący rozwój osobisty i ubogacający nasz warsztat pracy. Była to okazja do poznania wielu życzliwych ludzi z przeróżnych rejonów świata. Na długo pozostaną w naszej pamięci miłe wspomnienia ze spędzonych w Szkocji dni, a nabyte tam umiejętności dalej będziemy rozwijać na gruncie naszej szkoły.

Opracowała: Magdalena Kubat