Szkoła Podstawowa nr 31 im. Orła Białego

Logo szkoły

Częstochowa, ul. PCK 18Godło

Tel. 0-34 325-34-26

Tydzień Bibliotek

Tydzień Bibliotek

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku organizuje w maju ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

            Historia Programu nierozerwalnie związana jest z obecnością Polski w Unii Europejskiej. 1 maja 2004 r.  doszło do największego rozszerzenia w historii UE – do wspólnoty wstąpiło 10 krajów, w tym Polska. Tydzień później pod hasłem bezpośrednio nawiązującym do akcesji – „Biblioteki w Europie były zawsze” odbył się I Tydzień Bibliotek.

            W pierwszych latach było to święto ruchome, ale zawsze odbywające się w tygodniu, w którym przypadał 8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Od kilku lat termin Programu jest stały – Tydzień Bibliotek jest realizowany od 8 do 15 maja.

            Z założenia każda edycja przebiega pod innym hasłem, którego wyboru dokonuje Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – pomysłodawca i koordynator akcji. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich co roku ogłasza konkurs na plakat Tygodnia Bibliotek. Laureatem konkursu na plakat 20. Tygodnia Bibliotek 2023 został Emil Idzikowski.

            20. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek odbędzie się w 2023 roku pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”.

            Autorką hasła „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!” jest Jolanta Poważyńska z Koła SBP w Wałbrzychu. Oferta Biblioteki jest różnorodna i dostosowana do wielu potrzeb. To dlatego Bibliotekę można nazwać Moją, Twoją, Naszą i się z nią utożsamiać – stąd wziął się pomysł na hasło.

Tydzień Bibliotek

Tydzień Bibliotek

 

            W ramach Tygodnia Bibliotek w naszej szkole uczniowie klas 1-3 otrzymali

Kartę „Książka – stosuj codziennie”, czyli kartkę do wypełnienia uśmiechniętymi buziami za każdy określony przez wychowawcę czas czytania. Osoby dorosłe mają czuwać nad czasem czytania oraz nad wypisaniem kartki. Nie liczy się co czytają, gdzie, kiedy, jak, ważne aby czytać. Na wykonanie zadania chętni mają 2 tygodnie, po czym należy zgłosić się do biblioteki szkolnej po symboliczny upominek. Akcja ma na celu zachęcenie młodych czytelników do obcowania z książką i do samego czytania.