LIST OTWARTY

Częstochowa, września 2022 r.

LIST OTWARTY DO RODZICÓW UCZNIÓW

Szkoły Podstawowej nr 31 im. Orła Białego

Szanowni Państwo!

Miło nam poinformować, że nasza szkoła została zakwalifikowana do grupy szkół, które otrzymają wsparcie finansowe dla biblioteki szkolnej w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3.

Celem tego programu jest wzmocnienie potencjału i roli bibliotek szkolnych, uatrakcyjnienie księgozbiorów bibliotek szkolnych poprzez zakup nowości wydawniczych pozostających w sferze zainteresowania uczniów. Dzięki temu uczniowie będą mogli korzystać
z najnowszych pozycji książkowych, oferowanych na rynku wydawniczym.

W ramach projektu została przeprowadzona akcja pod hasłem „Książka marzeń”,
w ramach której uczniowie, nauczyciele, rodzice zaproponowali: tytuły, autorów i serie wydawnicze książek, które chcemy zakupić do biblioteki szkolnej.

Powszechnie wiadomo, że kluczem do wiedzy jest czytanie. Stąd też wielkim zadaniem szkoły i domu jest wytworzenie silnej motywacji do czytania, sprawienie, by czytanie było zajęciem atrakcyjnym, aby książka zaspokajała pragnienia i potrzeby człowieka, zarówno emocjonalne jak i intelektualne.

Pamiętajmy – nie rodzimy się z potrzebą czytania, jednak nabywamy ją w ciągu całego życia. Niestety nawyk czytania książek znika razem z coraz większym rozwojem technologii. Większość z nas jest tak pochłonięta urządzeniami mobilnymi, że nie znajduje czasu na tradycyjne czytanie. To rolą dorosłych jest zaszczepić u swoich dzieci miłość do książek.

Do pozytywnych skutków czytania należą:

• rozwój emocjonalny człowieka;
  • zaangażowanie i zachęta do przemyśleń;
  • pomoc w zrozumieniu innych ludzi, ich problemów, otwarcie na drugiego człowieka;
  • rozwój języka, słownictwa;
  • kształtowanie umiejętności samodzielnego myślenia;
  • rozwijanie pasji;
  • pobudzanie kreatywności;
  • działania terapeutyczne;
  • relaks i uspokojenie;
  • kształtowanie empatii i wrażliwości;
  • czytanie to dobry sposób na nudę.

Im więcej czytasz, tym więcej wiesz. Im więcej wiesz, tym pewniej czujesz się w różnych sytuacjach. A im pewniej się czujesz, tym bardziej rośnie poczucie własnej wartości. Jednym słowem – warto czytać!

Grono Pedagogiczne