Konferencja - Pamięć o tych, którzy współtworzyli związek „Solidarność” w Regionie Częstochowskim.

W dniu 21.10.2021r. nauczycielka historii Magdalena Zarzycka wzięła udział w konferencji

Prelegentami konferencji byli:

• Pani Anna Rakocz – członek NSZZ „Solidarność” i pracownik Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność” w 1980 r. Internowana od 13 grudnia 1981 r. do 8 marca 1982 r. Obecnie  prezes  Stowarzyszenia Więzionych , Internowanych i Represjonowanych WiR w Częstochowie oraz przewodnicząca Ogólnopolskiej  Federacji Stowarzyszeń  Więzionych, Internowanych i Represjonowanych.

• Pan Marek Wójcik –  polityk, związkowiec, poseł na Sejm III kadencji. Od 1970  pracownik Wydziału Remontowego Huty im. Bolesława Bieruta (następnie Huta Częstochowa). W stanie wojennym został aresztowany  13 grudnia 1981 i internowany do czerwca 1982.

• Pan Zbigniew Bonarski – działacz „Solidarności” od lat 80. Od kilkunastu lat zajmuje się propagowaniem historii Solidarności wśród częstochowskiej młodzieży. Opiekun Klubu Solidarności, gdzie zgromadzone są pamiątki z lat 80, min. z Klubu Ikar, w którym odbywał się w XI 1980 r. Protest przedstawicieli „S” z większości zakładów w mieście.

• Stanisław Dziwiński – przed 13.12.1981 r. był szeregowym działaczem  „Solidarności” działającym w Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, gdzie pracował jako technik elektronik. W stanie wojennym samozwańczy przewodniczący tajnej Komisji Zakładowej „Solidarności”. Został aresztowany 19.04.1983 r. W czasie przesłuchań nie wydał SB  żadnego ze swoich kontaktów.

Prelegenci konferencji podzielili się swoimi wspomnieniami dotyczącymi działalności w ramach "Solidarności" oraz przeżyciami związanymi z  wprowadzeniem w Polsce  stanu wojennego 13.12.1981 r.