Witaj Maj! Trzeci Maj....

Akademia z okazji uchwalenia
Konstytucji 3 Maja

oraz Święta Patrona
Szkoły Podstawowej nr 31 w Częstochowie

29 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia
z okazji 233 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Świętowaliśmy również Dzień Patrona Szkoły, którym jest Orzeł Biały.

W trakcie akademii uczniowie przypomnieli, że dnia 3 maja 1791 r. w Polsce została uchwalona pierwsza w Europie, a druga na świecie konstytucja, która określała zasady, na jakich miała się opierać władza państwowa. Głównymi jej autorami byli; król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski i Hugo Kołłątaj. Konstytucja 3 Maja była wyrazem nadziei Polaków na wzmocnienie Polski osłabionej po I rozbiorze i nadzieją na silną władzę królewską. Była próbą ratowania Rzeczypospolitej.

Uczniowie przypomnieli atmosferę i historię tamtych czasów. Chór szkolny uświetnił swym śpiewam uroczystą akademię. Wszyscy uczestnicy uroczystości mogli wzbogacić swoją wiedzę historyczną dotyczącą tego niezwykle ważnego wydarzenia w dziejach naszej Ojczyzny. Patriotyczne wiersze i piosenki pozwalały przenieść się w przeszłość, dostarczały wielu wzruszeń.

Uroczystość zaszczycili Rodzice uczniów naszej szkoły oraz Pani Dyrektor Monika Stelmach i Panie Wicedyrektor: Pani Agata Stanisławska i Pani Jagoda Łuszcz. Pani Dyrektor zwracając się do uczniów, zaznaczyła wagę patriotyzmu w codziennym życiu każdego Polaka.

Akademia została przygotowana przez uczniów klasy V A, V C, V D i VI D pod kierunkiem nauczyciela jęz. polskiego p. Grażyny Bich oraz nauczyciela techniki i informatyki p. Joanny Nicer-Woźniak. Oprawę plastyczną przygotowała p. Agata Dzielawska.
Piękne pieśni patriotyczne przygotował chór pod kierunkiem p. Iwony Kosty.