Spotkanie młodzieży dotyczące systemu szkolnictwa w Finlandii i w Stanach Zjednoczonych

W miniony piątek 26.04.2024 w naszej szkole miało miejsce niezwykle inspirujące spotkanie, podczas którego dwóch uczniów Mikołaj  z Liceum Ogólnokształcącego im C. K. Norwida oraz Eela , która obecnie przebywa  w Polsce w ramach miesięcznej wymiany Erasmus + i uczęszcza również do tego liceum, przedstawili uczniom klas siódmych i ósmych szczegóły dotyczące systemów edukacyjnych Stanów Zjednoczonych oraz Finlandii.

FLAGA  FLAGA

Mikołaj, który spędził rok na wymianie w amerykańskiej szkole średniej z programu FLEX, podzielił się swoimi doświadczeniami na temat różnorodności i elastyczności amerykańskiego systemu edukacji. Opowiedział o szerokiej ofercie zajęć dodatkowych oraz o tym, jak ważna w amerykańskich szkołach jest aktywność pozalekcyjna.

Program FLEX jest całoroczną, w pełni finansowaną przez Departament Stanu USA wymianą kulturową skierowaną do uczniów szkół średnich, którzy dzięki niej wyjeżdżają na rok szkolny do Stanów Zjednoczonych. Jego celem jest promowanie wzajemnego szacunku i zrozumienia pomiędzy obywatelami Stanów Zjednoczonych a mieszkańcami określonych regionów. Dzięki uczestnikom wymiany Amerykanie mogą dowiedzieć się więcej o kulturze i dziedzictwie polskim.

Eela z kolei, przybliżyła model fiński, znany z jego innowacyjnego podejścia do nauczania  skupienia na potrzebach ucznia. Zwróciła uwagę na indywidualne podejście do każdego ucznia oraz wysoki status zawodu nauczyciela w Finlandii. System szkolnictwa w Finlandii jest powszechnie uznawany za jeden z najlepszych na świecie. Kluczowe aspekty fińskiego systemu edukacyjnego obejmują wysoką jakość nauczania, wczesne wspieranie uczniów oraz dużą autonomię szkół.

Spotkanie zakończyło się sesją pytań i odpowiedzi, podczas której nasi młodsi uczniowie mieli okazję dowiedzieć się więcej o codziennym życiu uczniów w obu krajach oraz porównać je ze swoimi informacjami.

Dziękujemy Eeli i Mikołajowi za ich zaangażowanie i chęć dzielenia się wiedzą, a wszystkim uczestnikom za aktywne uczestnictwo w spotkaniu. Mamy nadzieję, że było to dla Was inspirujące doświadczenie, które poszerzyło wasze horyzonty edukacyjne!

Organizatorzy spotkania

Paulina Rudnicka-Łosik