84 ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

UROCZYSTOŚCI MIEJSKIE UPAMIĘTNIAJĄCE

84 ROCZNICĘ ZBRODNI KATYŃSKIEJ

W dniu 12 kwietnia 2024 roku wzięliśmy udział w wyjątkowej i ważnej lekcji historii. Na placu Katyńskim, przy „Dębach Pamięci”, odbyła się uroczystość upamiętniająca 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. W ten sposób uczczono pamięć bohaterów - polskich jeńców wojennych - oficerów, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej, duchownych i urzędników, którzy zginęli męczeńską śmiercią w 1940 roku. Zbrodnia Katyńska jest jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polaków.
            W 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej hołd pomordowanym oddali przedstawiciele Sejmiku Województwa Śląskiego, władze miasta Częstochowy, przedstawiciele administracji samorządowej, duchowieństwa, służb mundurowych – Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Policji, Służby Więziennej a także Kombatantów i Rodzin Katyńskich. W tym wyjątkowym wydarzeniu wzięła udział  także młodzież szkolna, Harcerze, Kadeci, Drużyny Strzeleckie oraz poczty sztandarowe instytucji, związków kombatanckich i częstochowskich szkół. Delegacje złożyły kwiaty przed tablicą memorialną na placu Katyńskim oraz zapaliły znicze przy ,,Dębach Pamięci”.
          Naszą Szkołę Podstawową nr 31 im. Orła Białego reprezentowała p. wicedyrektor mgr Jagoda Łuszcz, poczet sztandarowy pod opieką mgr Karoliny Pilarek oraz Szkolny Teatr Tańca „31” pod opieką pedagoga i choreografa mgr Beaty Sobczak-Kucy.
            Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu tworząc wraz z Zespołem Szkół Technicznych - oprawę artystyczną.  Zaprezentowaliśmy inscenizację taneczno-ruchową w wykonaniu uczennic i uczniów Szkolnego Teatru Tańca „31”. Występ reprezentacji naszej szkoły zwieńczyło złożenie kwiatów przed tablicą memorialną.

W inscenizacji udział wzięły/wzięli:

1. Jarzyn Lena– 4d
  2. Dziurkowska Lena – 7b
  3. Lecińska Weronika – 7b
  4. Żak Zuzanna – 7b
  5. Bryza Julia – 8a
  6. Lesiak Otylia – 8a
  7. Stakhova Viktoriia – 8a
  8. Czarnota Tatiana – 8b
  9. Kowalska Klara – 8b
  10. Mohylna Yana – 8b
  11. Pacan Aleksandra – 8b